Dokumenty

STATUT

Fundacji prof. Krystyny Jureckiej

„TOTUM AD VIOLINUM”

 

ROZDZIAŁ I

Postanowienia ogólne

§1

  1. Fundacja prof. Krystyny Jureckiej „TOTUM AD VIOLINUM”, zwana dalej Fundacją, działa na podstawie:
  1. Ustawy z dn. 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 2016 r. poz. 40),
  2. Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2003r., Nr 96,poz 874 z późn. zm.),
  3. postanowień niniejszego statutu.

 

  1. Fundacja została ustanowiona przez Krystynę Jurecką zwaną dalej Fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Martę Jeziorską w Kancelarii Notarialnej „KANCELARIA NOTARIALNA MAGDALENA STOLARCZYK-DURKA MARTA JEZIORSKA SPÓŁKA CYWILNA”,  ul. Stągiewna 10/3,   80-750 Gdańsk,  w dniu 23.04.2024 roku.

 

  1. Fundacja posiada osobowość prawną.

 

§2

  1. Terenem działania Fundacji jest cały obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów statutowych, Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
  2.  Siedzibą Fundacji jest Gdańsk (województwo pomorskie).
  3. Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony.

 

§3

Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister właściwy ds. Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

§4

  1. Fundacja może używać skrótu swojej nazwy (Fundacja prof. Krystyny Jureckiej, Fundacja „TOTUM AD VIOLINUM”).
  2. Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego, który jest ustalany i zatwierdzany przez Fundatora lub Zarząd Fundacji.
  3. Fundacja może używać pieczątek z nazwą pełną lub skróconą oraz z danymi identyfikacyjnymi Fundacji. Członkowie Zarządu mogą posługiwać się pieczątkami imiennymi. Każda pieczątka winna być zatwierdzona uchwałą przez Zarząd Fundacji.

§5

Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji, przyczyniającym się do realizacji celów Fundacji.

§6

  1. Działalność statutowa Fundacji może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego.
  2.  Fakt podjęcia działalności odpłatnej w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego należy zatwierdzić decyzją Fundatora lub uchwałą Zarządu Fundacji.
  3. Obie formy działalności (działalność odpłatna i nieodpłatna) winny być rachunkowo wyodrębnione w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości.

 

ROZDZIAŁ II

Cele i zasady Fundacji

§7

Celami Fundacji są:

  1. upowszechnianie kultury, sztuki, dziedzictwa narodowego, tradycji i historii;
  2. podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości;
  3.  wspieranie twórczości artystycznej;
  4. popularyzacja idei kształcenia, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju świadomości artystycznej i historycznej obywateli Rzeczypospolitej Polskiej;
  5. wspieranie, upowszechnianie oraz organizowanie wydarzeń artystycznych w kraju i poza jego granicami;
  6. promocja oraz pomoc w rozwoju kariery polskich skrzypków;
  7. rozwijanie międzynarodowej współpracy kulturalnej oraz promowanie idei integracji europejskiej;
  8. promocja kultury i historii polskiej w kraju i za granicą;
  9. inicjowanie, wspieranie i promowanie przedsięwzięć artystycznych polskich skrzypków w kraju i za granicą;
  10. udzielanie pomocy w rozwoju kariery uzdolnionych artystycznie skrzypków;
  11. inicjowanie, wspieranie i promowanie działalności artystycznej skrzypków.

§8

  1. Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
  1. promowanie artystów – skrzypków w kraju i za granicą;
  2. organizowanie i udział w imprezach promujących polskich skrzypków;
  3. wspieranie udziału w festiwalach, warsztatach artystycznych, konkursach skrzypcowych, kursach mistrzowskich dla skrzypków, koncertach, recitalach, sesjach nagraniowych i innych formach edukacyjno-artystycznych w kraju i za granicą;
  4. organizowanie koncertów, recitali, nagrań dla skrzypków w kraju i za granicą, a także konkursów, kursów, festiwali, sympozjów naukowych;
  5. tworzenie opracowań, przygotowanie i realizacja programów i projektów artystycznych, edukacyjnych przez Fundację oraz we współpracy lub na zlecenie innych osób prawnych, instytucji samorządowych, instytucji państwowych i innych organizacji społecznych i pozarządowych;
  6. wspieranie działalności wydawniczej w zakresie realizacji celów statutowych;
  7. fundowanie stypendiów i nagród uzdolnionym skrzypkom;
  8. całkowite lub częściowe refundowanie kosztów udziału skrzypków w zagranicznych konkursach, kursach i koncertach;
  9. wypożyczanie instrumentów muzycznych, będących własnością Fundacji (tryb wypożyczania instrumentów określa – „Regulamin wypożyczania instrumentów”);
  10. opieka, konserwacja i promocja dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
  11. rejestracja, archiwizacja oraz publikowanie materiałów audiowizualnych i fonograficznych z koncertów, imprez, a także innych wydarzeń organizowanych przez Fundację samodzielnie lub we współpracy;
  12. prowadzenie innych niezbędnych działań do realizacji celów statutowych.

 

  1. W celu realizacji zadań Fundacja może pozyskiwać oraz dokonywać zakupu akcesoriów muzycznych, środków trwałych, środków technicznych oraz innych niezbędnych materiałów.
  2. W celu realizacji zadań Fundacja może współpracować z wszelkimi osobami oraz organizacjami, zarówno rządowymi, jak i pozarządowymi, krajowymi, zagranicznymi.
  3. Współdziałanie to może mieć charakter m.in. wsparcia organizacyjnego, częściowego lub całkowitego finansowania przedsięwzięcia albo pomocy w uzyskaniu niezbędnych funduszy z innych źródeł.
  4. Fundacja może realizować cele statutowe także poprzez członkostwo w organizacjach zrzeszających fundacje polskie i zagraniczne, których cele statutowe są zbieżne lub odpowiadające celom Fundacji.
  5. Do realizacji celów statutowych Fundacja może zatrudniać pracowników i osoby współpracujące z Fundacją, a także angażować wolontariuszy.
  6. W celu realizacji celów statutowych Fundacja może organizować wydarzenia, przedsięwzięcia oraz projekty o charakterze charytatywnym.
  7. Zebrane pieniądze w zbiórkach publicznych muszą zostać przekazane w całości na cel społeczny, oświatowy lub kulturalny. Rozporządzanie środkami pieniężnymi w tym zakresie odbywa się na podstawie decyzji Fundatora lub uchwały Zarządu Fundacji.
  8. Przychód z działalności odpłatnej pożytku publicznego służy wyłącznie realizacji zadań należących do sfery zadań publicznych lub celów statutowych, o których mowa w art. 8 ust. 1 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  9.  Żadne przejawy działalności Fundacji nie powinny być interpretowane jako zastępowanie instytucji państwowych w spełnianiu ich statutowych obowiązków.
  10. Należy zaznaczyć, iż Fundacja prowadzi we własnym zakresie, organizuje, bierze udział w organizacji przedsięwzięć i projektów o charakterze edukacyjnym, artystycznym, naukowym, promocyjnym, kulturalnym, wydawniczym i pomocowym (w oparciu o różne formy).

 

ROZDZIAŁ III

Majątek i dochody Fundacji

§9

  1. Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 5000 zł (słownie: pięć tysięcy złotych) oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.
  2. Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej i w walutach obcych we właściwych bankach zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami prawnymi polskiego prawa bankowego i dewizowego obowiązującego na terenie kraju.
  3. Sponsor Fundacji ma możliwość zastrzec sobie anonimowość.
  4. Dochody uzyskiwane przez Fundację w całości przeznaczane są na działania związane z realizacją celów zawartych w niniejszym Statucie Fundacji oraz na pokrycie kosztów działalności Fundacji, z poszanowaniem woli spadkobierców, ofiarodawców, darczyńców, sponsorów i innych osób wspierających Fundację.

§10

Majątek Fundacji stanowią także przychody, mogące pochodzić z:

  1. darowizn, spadków, zapisów,
  2. dotacji i subwencji osób prawnych, samorządów, instytucji państwowych i organizacji pozarządowych,
  3. zbiórek, licytacji i imprez publicznych,
  4. majątku Fundacji,
  5. odsetek bankowych,
  6. grantów,
  7. nagród,
  8. krajowych i zagranicznych funduszy publicznych, w tym funduszy Unii Europejskiej,
  9. środków finansowych, praw majątkowych, nieruchomości i ruchomości nabytych przez Fundację w toku jej działania,
  10. wpłat sponsorów Fundacji,
  11. innego rodzaju wartości majątkowych przekazanych przez osoby fizyczne, osoby prawne, instytucje, przedsiębiorstwa, ośrodki, organizacje oraz inne podmioty niewymienione w Statucie.

§11

  1. Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową oraz na pokrycie niezbędnych kosztów działalności Fundacji.
  2. Darczyńca, przekazując Fundacji środki majątkowe, może zastrzec, że środki te mają być przeznaczone na określony rodzaj działalności Fundacji.
  3. Dopuszcza się sytuację, w której Zarząd Fundacji nie przyjmuje warunku darczyńcy. W takim wypadku Fundacja zwraca darczyńcy przekazane przez niego środki. Jeżeli przekazaniu środków nie towarzyszy określenie celu ich wykorzystania, Fundacja może przeznaczyć je na dowolny cel statutowy.

§12

Majątek Fundacji podlega zabezpieczeniu, dlatego – w myśl art. 20 ust. 7 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – zabrania się:

  1. udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków jej organów lub pracowników oraz osób, z którymi osoby te pozostają w związku małżeńskim albo stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”;
  2. przekazywania majątku Fundacji na rzecz członków jej organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach;
  3. wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji;
  4.  zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Fundacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich.

§13

  1. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej.
  2. Rokiem obrachunkowym Fundacji jest rok kalendarzowy.

 

ROZDZIAŁ IV

Organy Fundacji

§14

  1. Organami Fundacji są:
  1. Fundator
  2. Zarząd Fundacji, zwany dalej „Zarządem”,
  3. Rada Fundacji, zwana dalej „Radą”,

 

  1. Uchwały Zarządu oraz uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej  połowy liczby członków, chyba, że niniejszy Statut lub regulamin działania danego organu, uchwalony zgodnie z postanowieniami niniejszego Statutu, przewiduje inny sposób podjęcia  uchwał. W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos odpowiednio Prezesa Zarządu albo Przewodniczącego Rady

 

§15

  1. Fundator jest najwyższym organem Fundacji, podejmującym najważniejsze decyzje dotyczące jej funkcjonowania.
  2. Do kompetencji Fundatora należy:
  1. zmiana Statutu Fundacji oraz zmiana celów Fundacji
  2. likwidacja Fundacji
  3. powoływanie i odwoływanie Rady Fundacji oraz poszczególnych jej członków
  4. powoływanie i odwoływanie Zarządu Fundacji oraz poszczególnych jej członków.

 

  1. Fundator podejmuje decyzje w formie pisemnych postanowień.
  2. Fundator podejmuje postanowienia na wniosek pozostałych organów Fundacji lub samodzielnie.
  3. W przypadku śmierci Fundatora wszelkie jego kompetencje przejmuje z mocy Statutu Zarząd Fundacji z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w Statucie.
  4. W przypadku śmierci Fundatora ustaje możliwość zmiany celów Fundacji.
  5. Uchwały Zarządu w kwestiach finansowych wymagają pisemnej akceptacji Fundatora.

 

Zarząd

§16

  1. Zarząd Fundacji składa się z od 1 do 3 osób, w tym Prezesa, powoływanych i odwoływanych przez Fundatora. Członkiem Zarządu może być osoba korzystająca z pełni praw cywilnych, która nie została prawomocnie skazana wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
  2. Zarząd powoływany jest na czas nieokreślony.
  3. Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek:
  1. złożenia pisemnej rezygnacji na ręce Fundatora, a po jego śmierci - na ręce innego Członka Zarządu lub Przewodniczącego Rady,
  2. skazania prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
  3. odwołania przez Fundatora,
  4. całkowitego lub częściowego ubezwłasnowolnienia,
  5.  śmierci Członka Zarządu.
  1. Ustanie członkostwa w Zarządzie z przyczyn określonych w ust. 3 lit. b) lub d) stwierdza pisemnym postanowieniem Fundator, a po jego śmierci – Zarząd uchwałą podjętą przez członków, których nie dotyczy przyczyna określona w ust. 3 lit. b) lub d). Jeżeli przyczyna określona w  ust. 3 lit. b) lub d) dotyczy Prezesa Zarządu jednoosobowego, ustanie członkostwa w Zarządzie z tej przyczyny stwierdza Rada uchwałą.
  2. Fundator odwołuje Członka Zarządu w razie choroby Członka Zarządu uniemożliwiającej samodzielną egzystencję. Po śmierci Fundatora odwołania Członka Zarządu z tej przyczyny dokonuje Rada na pisemny wniosek innego Członka Zarządu. Wniosek nie jest wymagany gdy Zarząd jest jednoosobowy.
  3. Po śmierci Fundatora, w razie braku Zarządu, Prezesa Zarządu powołuje na czas nieokreślony Rada.  

§17

  1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
  2. Przyjęcie funkcji Członka Zarządu, jak i Prezesa Zarządu, wiąże się z dobrowolnym podpisaniem oświadczenia o nieodpłatnym wykonywaniu tych funkcji.
  3. Do kompetencji Zarządu należy:
  1. kierowanie bieżącą działalnością Fundacji,
  2. realizacja celów statutowych,
  3. sporządzanie planów pracy i budżetu,
  4. sprawowanie zarządu nad majątkiem Fundacji,
  5. proponowanie zmian Statutu Fundacji,
  6. tworzenie i realizacja rocznych i wieloletnich programów działania Fundacji w oparciu o założenia proponowane przez Fundatora lub Radę,
  7. sporządzanie rocznego sprawozdania finansowego Fundacji wymaganego przepisami rachunkowości, rocznego sprawozdania z działalności Fundacji zgodnie z ustawą o fundacjach oraz ustawą o działalności pożytku publicznego, a następnie przedkładanie ich do akceptacji przez Radę Fundacji oraz podawanie sprawozdania do publicznej wiadomości poprzez jego publikację na stronie internetowej Fundacji,
  8. realizacja szczególnych decyzji darczyńców, o ile nie są one sprzeczne z celami Fundacji, bądź z postanowieniami niniejszego Statutu,
  9. uchwalanie regulaminów i aktów wewnętrznych nieprzewidzianych Statutem,
  10. ustalanie wynagrodzeń osób współpracujących z Fundacją na podstawie umów cywilno-prawnych,
  11. składanie do Fundatora wniosków w sprawach nieobjętych Statutem.

§18

  1. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
  2. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes.
  3. O posiedzeniu muszą zostać poinformowani wszyscy Członkowie Zarządu.

 

Rada Fundacji

§19

  1. Rada Fundacji jest organem kontrolnym i opiniującym oraz zapewniającym – w przypadkach przewidzianych w statucie – ciągłość działania Fundacji.
  2. Rada składa się z od 3 do 6 osób, w tym Przewodniczącego Rady, który kieruje jej pracami.
  3. Członków Rady w tym Przewodniczącego powołuje i odwołuje Fundator.
  4. Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundator na czas nieokreślony.
  5. Członkiem Rady Fundacji może być osoba korzystająca z pełni praw cywilnych, która nie została prawomocnie skazana wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Członkowie Rady nie mogą być członkami Zarządu Fundacji, ani pozostawać z członkami Zarządu Fundacji w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia. Za wykonywanie funkcji Członka Rady oraz za udział w posiedzeniach członkowie nie otrzymują wynagrodzenia.
  6. Członkostwo w Radzie ustaje na skutek:
  1. złożenia pisemnej rezygnacji na ręce Fundatora, a po jego śmierci - na ręce Przewodniczącego Rady lub Członka Zarządu,
  2. skazania prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
  3. odwołania przez Fundatora,
  4. całkowitego lub częściowego ubezwłasnowolnienia,
  5. śmierci Członka Rady.

 

  1. Ustanie członkostwa w Radzie z przyczyn określonych w ust. 6 lit. b) lub d) stwierdza pisemnym postanowieniem Fundator, a po jego śmierci – Zarząd uchwałą.
  2. Fundator odwołuje członka Rady w razie choroby Członka Rady uniemożliwiającej samodzielną egzystencję. Po śmierci Fundatora odwołania Członka Rady z tej przyczyny dokonuje Zarząd Fundacji.
  3. Rada Fundacji jest organem kontroli i nadzoru, odrębnym od organu zarządzającego i nie podlegającym mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej lub nadzoru oraz posiada uprawnienia inicjatywne i opiniodawcze.
  4. Do zadań Rady Fundacji należy w szczególności:
  1. wytyczanie głównych kierunków działania Fundacji,
  2. opiniowanie opracowanych przez Zarząd programów działania Fundacji,
  3. ustalenie kierunkowych wytycznych dla Zarządu, co do sposobu rozdziału zgromadzonych środków,
  4. ocena prawidłowości wykorzystania majątku i środków finansowych Fundacji,
  5. ocena rocznych sprawozdań Zarządu z działalności Fundacji,
  6. wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych jej przez Zarząd,
  7. podejmowanie decyzji we wszystkich innych sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych organów.

§20

  1. Rada zbiera się co najmniej raz w roku.
  2. Posiedzenie Rady zwołuje Przewodniczący z własnej inicjatywy albo na wniosek Fundatora lub Zarządu.
  3. Każdy z członków Rady dysponuje jednym głosem z zastrzeżeniem §14 ust. 2.
  4. Posiedzenia Rady prowadzi Przewodniczący lub wyznaczony przez niego zastępca.

 

Sposób reprezentacji

§21

  1. Reprezentować Fundację na zewnątrz może każdy Członek Zarządu samodzielnie.
  2. Oświadczenia woli w imieniu Fundacji we wszystkich sprawach z wyjątkiem majątkowych może składać Prezes Zarządu.
  3. Do złożenia oświadczenia woli w sprawach majątkowych wymagany jest podpis dwóch Członków Zarządu działających łącznie, w tym Prezesa oraz pisemna akceptacja Fundatora. Jeżeli Zarząd jest jednoosobowy, wymagane jest oświadczenie woli Prezesa oraz pisemna akceptacja Fundatora.
  4. W stosunkach majątkowych między Fundacją a Członkiem Zarządu, w umowach i sporach pomiędzy Fundacją a Członkiem Zarządu, Fundację może reprezentować pełnomocnik powołany uchwałą Zarządu,  inny Członek Zarządu Fundacji lub Fundator.

 

ROZDZIAŁ V

Postanowienia końcowe

§22

  1. Niemożliwe jest, nawet z woli Fundatora, przekształcenie w Fundację o całkowicie odmiennym obszarze działania.
  2. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celu, dla którego została ustanowiona lub w razie wyczerpania się środków finansowych i majątku.
  3. Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Fundator w drodze postanowienia podjętego na wniosek Rady lub z własnej inicjatywy.
  4. Jeżeli Fundator w postanowieniu, o której mowa w ust. 3 niniejszego paragrafu, nie powoła likwidatorów, likwidację Fundacji przeprowadza Prezes Zarządu.
  5. O likwidacji Fundacji Zarząd niezwłocznie zawiadamia właściwego Ministra do spraw Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  6. Jeśli po likwidacji Fundacji pozostaną środki finansowe, zostaną one przeznaczone mocą uchwały Zarządu, na rzecz działających w Rzeczpospolitej Polskiej organizacji pożytku publicznego o podobnych celach działania. W przypadku określonym w ust. 7 uchwałę podejmuje Rada.
  7. W przypadku braku Zarządu, zastrzega się możliwość podjęcia uchwały o likwidacji Fundacji przez Radę Fundacji. W takim wypadku likwidację przeprowadza likwidator wskazany w uchwale Rady.

§23

  1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Statutem zastosowanie mają przepisy ustaw wymienionych w §1 pkt.
  2. Statut Fundacji wchodzi w życie w dniu zarejestrowania Fundacji przez Sąd Rejonowy Gdańsk - Północ w Gdańsku.

 

 

 

 

                                                                                               Podpis  Fundatora

                                                                                                                                                  Krystyna Jurecka

Statut

Fundacji prof. Krystyny Jureckiej 

"Totum Ad Violinum"

Adres

u. Arenda Dickmana 4/1
80-339 Gdańsk

Skontaktuj się

kontakt@fundacjatotumadviolinum.pl

+48 691 407 267

Obserwuj nas

A website created in the WebWave website builder